Aktualności i wydarzenia - Wydział Nauk Społecznych i Technicznych - Dolnośląska Szkoła Wyższa

Czy stajemy się cyborgami i gdzie jest granica między tym co ludzkie i nie-ludzkie? We Wrocławiu ponad 130 naukowców z całego świata weźmie udział w konferencji.

Rozmaite biotechnologie, powstanie wirtualnych rzeczywistości, rozwój protetyki i robotyki, a także wzrastająca zdolność manipulacji genetycznej spowodowały, iż granice między tym, co ludzkie a tym, co nie-ludzkie stały się płynne i niejednoznaczne – twierdzą badacze Snaz i Weaver. Rodzi się zatem pytanie, czy człowiek obecnie przynależy wyłącznie do natury? Czy może przez to, że istoty ludzkie są nieodłącznym elementem świata technologii, stajemy cyborgami? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukać będzie ponad 130 naukowców, badaczy i artystów, którzy przylecą do Wrocławia, aby wziąć udział w międzynarodowej konferencji „The 10th Beyond Humanism Conference”.

Już od najbliższej środy ponad 130 przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki przyleci do Wrocławia, aby wziąć udział w międzynarodowej konferencji „The 10th Beyond Humanism Conference”. Wydarzenie od wielu lat skupia badaczy i artystów zainteresowanych trans-, post- i metahumanizmem. W trakcie czterodniowej konferencji zaprezentowanych zostanie przeszło 110 referatów przygotowanych przez prelegentów ze wszystkich kontynentów. Swój udział w konferencji potwierdzili także znakomici keynote speakerzy: znany socjolog z University of Warwick prof. Steve Fuller, wybitny francuski filozof prof. Bernard Stiegler oraz niemiecki muzyk Sven Helbig. Obradom będą towarzyszyły także prezentacje projektów artystycznych i koncert muzyczny.

„Od lat marzyłem o ściągnięciu tej konferencji do Wrocławia” – mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego prof. DSW dr hab. Jan Stasieńko„Społeczność sieci naukowej ‘Beyond Humanism Net’ jest niezwykle barwna i prężna intelektualnie, a interdyscyplinarność badaczy tam skupionych pokazuje, jak nośne są obecnie idee post- i transhumanizmu. W trakcie konferencji będziemy gościć nie tylko filozofów, ale również medioznawców, badaczy bio-artu, literaturoznawców i filmoznawców, jak również socjologów, politologów i prawników”. – dodaje.

Organizatorem tegorocznej jubileuszowej edycji wydarzenia pod szczególnym hasłem „Cultures of the Posthuman” jest Wydział Nauk Społecznych i Technicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Dotychczasowe sesje organizowane były między innymi w Rzymie, Madrycie i Seulu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-21 lipca 2018r. w Centrum Konferencyjnym DSW przy ul. Strzegomskiej 55 we Wrocławiu. Udział w wydarzeniu jest odpłatny, ale zapewniona będzie bezpłatna transmisja online.