Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

Warsztaty dziennikarskie z red. Jackiem Żakowskim

Spotkanie II

W środę 4 kwietnia odbyły się drugie, cykliczne warsztaty z Jackiem Żakowskim  pt. „Gatunki dziennikarskie w praktyce”. W zajęciach wzięli udział studenci drugiego roku dziennikarstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

 

Jacek Żakowski jest znanym i cenionym dziennikarzem oraz publicystą. W 1989 roku był kierownikiem działu wyborczego „Gazety Wyborczej”, a w latach 1991–1992 pierwszym prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka” i Radiem TOK FM. Jacek Żakowski jest dziennikarzem o ogromnym dorobku zawodowym, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia m.in. zdobył dwukrotnie statuetki Wiktora. Redaktor i prowadzący wielu programów radiowych i telewizyjnych: Tok-szok, Tok2Szok, Tischner czyta katechizm, Autograf, Tok-tok, Rozmowy podsłuchiwane, Gość Radia Zet, a także autor, bądź współautor książek: Rok 1989 – Bronisław Geremek odpowiada, Jacek Żakowski pyta (1990), Między Panem a Plebanem (1995), Mroczne wnętrza – uwięziony Prymas prywatnie (2000), Trwoga i nadzieja (2003), Anty-Tina Rozmowy o lepszym świecie, myśleniu i życiu (2005), Nauczka (2007). Obecnie jest gospodarzem Społecznej Akademii Kultury – projektu traktującego o społeczno-kulturalnych aspektach życia Wrocławia, realizowanego w związku  z ESK 2016, a także kierownikiem Katedry Dziennikarstwa w Collegium Civitas.

 

Środowy warsztat stanowił kontynuację poprzedniego spotkania redaktora ze studentami, które miało miejsce 12 marca 2014. Zajęcia Jacka Żakowskiego odbywają się w ramach modułu „Gatunki dziennikarskie” prowadzonego przez redaktora Leszka Budrewicza.

Studenci zostali podzieleni na dwie grupy: pierwszą stanowiły specjalności: dziennikarstwo muzyczne oraz media cyfrowe i komunikacja elektroniczna, następną – Dziennikarstwo Sportowe oraz dziennikarstwo mody i stylu. Podczas zajęć młodzi adepci dziennikarstwa wraz z J. Żakowskim pracowali na żywym tekście – wywiadzie przeprowadzonym  przez jednego ze studentów dziennikarstwa muzycznego ze swoją koleżanką z grupy. Analogicznie wyglądały zajęcia ze studentami pozostałych specjalności. Praca nad tekstem pozwoliła studentom wykorzystać w sposób praktyczny wiedzę przekazaną przez redaktora. W drugiej części spotkania Żakowski omawiał najważniejsze aspekty dziennikarstwa publicystycznego.

Studenci aktywnie angażowali się w pracę twórczą podczas zajęć, ceniąc sobie fakt możliwości obcowania i zdobywania doświadczenia od tak wybitnego dziennikarza

Galeria zdjęć ze spotkania

Kolejne zajęcia odbędą się 7 maja 2014 r. na Wydziale Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (ul. Strzegomska 47, Wrocław).

Spotkanie I

red. Jacek Żakowski

W marcu rozpoczął się cykl warsztatów dziennikarskich dla studentów Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej prowadzonych przez red. Jacka Żakowskiego.

Jacek Żakowski, znany i ceniony dziennikarz i publicysta. Kierownik działu wyborczego „Gazety Wyborczej” w 1989, pierwszy prezes Polskiej Agencji Informacyjnej (1991–1992), obecnie związany z tygodnikiem „Polityka” i Radiem TOK FM. Redaktor Żakowski jest gospodarzem Społecznej Akademii Kultury – projektu traktującego o społeczno-kulturalnych aspektach życia Wrocławia, realizowanego w ramach ESK 2016.

Inauguracyjne spotkanie pod nazwą „Gatunki dziennikarskie w praktyce” odbyło się w ramach modułu „Gatunki dziennikarskie” prowadzonego przez redaktora Leszka Budrewicza, a  skierowanego do studentów drugiego roku dziennikarstwa (tryb dzienny) Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Opinie studentów na temat warsztatów

Zajęcia z red. Jackiem Żakowskim są przydatne dla nas jako dla dziennikarzy. Przekazują nam dużo informacji na temat dziennikarstwa np. jak pisać i przeprowadzać wywiad. Pokazuje, że bycie dziennikarzem nie jest taką łatwą pracą jak mogłoby się nam wydawać. Mówi również o osobach, które zaistniały w mediach i są nam bardzo znane. 

Iwona Cyndecka, dziennikarstwo muzyczne

--

12.03. 2014r. w Dolnośląskiej Szkole Wyższej odbył się wykład prowadzony przez red. Jacka Żakowskiego. Wydarzenie to rozpoczęło comiesięczny cykl warsztatów dziennikarskich dla studentów drugiego roku Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Na inauguracyjnym spotkaniu pod nazwą „Gatunki Dziennikarskie”, redaktor Jacek Żakowski, znany i ceniony dziennikarz i publicysta, uświadomił słuchaczom jak bardzo, na przełomie ostatnich lat, zmieniło się dziennikarstwo oraz jaką wartość i moc mają media skierowane do szerokiego grona odbiorców. Dawał również wiele bezcennych rad dotyczących pisania a najważniejszą z nich było chyba to, że bez emocji nie ma dobrze napisanego tekstu.

Izabela Orczyk Rok 2, sem.4, mcike

--